Last Updated on 25/03/2023 by Prestige Lux Tour

Bu yazımızda Dünya’nın her yerinden ziyaretçiye sahip olan, adım attıktan hemen sonra hayran kalınan bir ilçeyi ele almak istedik. Akdeniz kıyılarının en nadide temsilcisi: KEMER

Türkiye’de bahar aylarının önemli adreslerinden biri olan Kemer, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Kemer konum itibariyle, Antalya şehir merkezinin 40 kilometre güneybatısında bulunmaktadır. 52 kilometre kıyı şeridine sahiptir. Bu özelliğiyle muhteşem plajlara, koylara, kumsallara ve harika bir doğaya sahiptir. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Arslanbucak, Kuzdere, Çıralı ve Beldibi gibi popüler tatil beldeleri burada yer almaktadır. Kemer, 320 yat kapasiteli modern marina ev sahipliği yapmaktadır. Kemer tatil yapmak için en ideal tercihlerden biri olacaktır.

Kemer ne zaman ziyaret edilmelidir?

Baştan söylemek gerekirse; Antalya Kemer gibi her mevsimi muhteşem bir şekilde yansıtan bir beldeyi ziyaret etmek için belirli bir zaman dilimine asla ihtiyacınız yok. Yılın her dönemi ziyaret edebilirsiniz. Bilinmelidir ki en popüler olduğu zaman dilimi tabi ki bahar aylarıdır. Ziyaretçilerin en yoğun olduğu bu dönem mayıs ayı itibariyle Eylül ayına kadar olan zaman dilimidir. Daha sakin bir zamanda ziyaret etmek isterseniz sonbahar ve ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Kemer Gezilecek Yerler

 1. YANARTAŞ

  Elbette ki Kemer gezi rehberi listemizin ilk sırasında efsanelerle anılan Yanartaş yer almaktadır. Olimpos’un sönmeyen ateşi olarak bilinen Yanartaş denize yakın manzaralı bir konumdadır. Yunan mitolojisine konu olmuş bu ateş, günümüzde yakılan Olimpiyat Meşalesi’nin sembolik bir ifadesidir. Gitmeden önce araştırmanızı öneririz. Kesinlikle çok etkileneceksiniz!

 2. SAZAK KOYU

  Yeşile ve maviye hayran olanlar için en tatmin edici olacak yer Sazak Koyu listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Sadece tekne turlarıyla ulaşım sağlayabileceğiniz bu koy, ormanın iç bölümüne doğru uzanan kumsala sahiptir. Her iki yanında dik kayalıklar bulunmaktadır ve tam sırtında Musa Dağı yer almaktadır. Tertemiz, cam gibi bir suya sahip olan bu koya yanınıza kesinlikle palet, şnorkel ve deniz gözlüğü almayı unutmayın. Yemyeşil çam ağaçlarının ve masmavi denizin tadını çıkartın!

 3. GÖYNÜK KANYONU

  Antalya Kemer gezilecek yerler listesinin üçüncü sırasında tabi ki Göynük Kanyonunu ziyaret etmek yer alacaktır. Popüler yerlerden biri olan Göynük Kanyonu, doğası, şelalesi ve doğal havuzları ile hem doğa severlere hem de spor severlere hitap eden bir bölge. Dünyanın en iyi uzun mesafe yürüyüş rotalarından biridir. Göynük kanyonu ücretli mi diye düşünecek olursanız evet belirli alanlarını ziyaret etmek isterseniz ücret ödemeniz gerekmektedir. Çevresindeki doğada yaklaşık 11 tür sürüngen yaşamaktadır. Ziyaret esnasında karşılaşacağınız rengarenk semenderler gerçekten ilginizi çekecektir!

 4. PARİS BATIĞI

  Kemer yakınlarında 1917 yılında batan Paris 2 adlı Fransız gemisi listemizin dördüncü sırasında yer almaktadır. Dünyanın en iyi 100 batığı listesinde bulunan Paris batığı kemerde gezilecek yerler arıyorsanız sizin için en iyi tercihlerden biri olacak. Dalış yaparak tarih kokan bu batmış gemiyi ve Akdeniz’in muhteşem su altını ziyaret etmenizi öneriyoruz. Zamanı iyi ayarlamayı unutmayın belirli dönemlerde yakınında bulunan liman sebebiyle su bulanık olabiliyor bizden demesi. Eminiz ki Paris Batığı, sizi farklı bir atmosfere taşıyacak.

 5. AYIŞIĞI PLAJI

  Listemizin beşinci sırasında yer alan Ayışığı Plajı, yeryüzü cenneti olarak Kemer’i üne kavuşturan yerlerden birisi. Altın sarısı kumu ve berrak denizi ile tatil severler için asla unutulmayacak bir etkiye sahip. Ayrıca en iyi özelliklerinden birisi de Dolunay en güzel bu plajdan izlenebiliyor. Arkadaşlarınız ya da ailenizle hem gündüzün hem de gecenin tadını burada çıkartabilirsiniz.

 6. FOLKLORİK YÖRÜK PARKI

  Kemer gezilecek yerler Listemizin son sırasında yer alan Özel Turizm Belgeli bir tesis olarak kurulan Folklorik Yörük Parkı, yörük kültürünün ziyaretçilere aktarılması için kurulmuştur. Bu parkta açık hava sergileri, çadırlar ve nostaljik parkurlar gibi kültürel bölümler yer almaktadır. Parkta yer alan kafe-restoranlarda yörük yemeklerinin tadına da bakabiliyorsunuz. Heykel, maket gibi sanat eserlerini de bu alanda gözlemleyebilirsiniz. Etnografya müze özelliği taşıyan parkta keyifli vakit geçireceğinize eminiz!

  Yazımızın sonuna geldiğimizde belirtmek isteriz ki Kemer; yazımızda belirttiğimiz kelimelerden çok daha fazlası. Kemer tatil ziyareti şansı bulduğunuzda anlattıklarımız gördükleriniz ve yaşadıklarınız karşısında eminiz çok daha basit kalacak. Kemer gezilecek yerler sizlere sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz!