Last Updated on 25/03/2023 by Prestige Lux Tour

Antalya’da Yapılacak 10 Şey; Doğal güzelliği ve sahip olduğu kültürel mirasıyla Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Antalya, birbirinden farklı tatil rotaları ile yerli ve yabancı turistlerin en gözde mekanlarından biridir. Deniz tatili sevenlerin günübirlik yat kiralama ve konaklamalı tekne turu imkanlarıyla denizin en güzel haliyle buluşma imkanı sunarken, antik kentleri ve limanlarıyla tarihsel bir doygunluk sunuyor. İşte Antalya’da Yapılacak 10 Şey:

Kaleiçini Gezmek

Bir şehri tanımak ve keşfetmek için o şehrin geçmişte kimlere ev sahipliği yaptığını, o kişilerin şehre nasıl izler bıraktığını öğrenmek gerekir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Antalya, tabiri yerindeyse ‘kültür mozaiği’ olarak tanımlayabiliriz. Likya, Roma, Arap, Selçuklu ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış olan Kaleiçi, birbirinden farklı dönemlerde inşa edilmiş sanat eserleri ve anıtsal yapılarla dolu. Kaleiçini ziyaret ederek kendinizi bambaşka bir dönemde hissederek Antalya’nın farklı tarafıyla tanışabilirsiniz.

Kaputaj Plajında Keyifli Bir Gün Geçirmek

Antalya’nın muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerlerinden biri olan Kaputaj Plajı, mavinin her tonunu içinde barındırdığı muhteşem denizi ve doğasıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Bembeyaz çakıl taşları ve turkuaza çalan mavi suyuyla dağların arasında saklı kalmış Kaputaj plajının güzelliği sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok yerinde biliniyor. Serin ve dalgalı suyu ile unutulmaz bir gün geçirmek istiyorsanız Kaputaj plajını mutlaka ziyaret edin.

Perge Antik Kentini Ziyaret Etmek

Antalya, Türkiye’de en çok antik yapıya ev sahipliği yapan şehirdir. Antik kentlerin her biri bir ülke hüviyetine sahip olduğundan her yapının kendi içinde tiyatro, hipodrom, meclis binası, hamam, çarşı ve liman gibi yapıları mevcuttur. Perge’de Türkiye’de ayakta kalmış en önemli antik kentlerden biridir. Antalya’nın Aksu ilçesine bağlı olan kent, M.S 200 yıllarında inşa edildi. Roma döneminde Anadolu’nun şehircilik anlamında en düzenli kenti özelliğini taşıyor. Müze olarak ziyarete açık olan Perge Antik Kenti’ne müze kart ile kolayca giriş yapabilirsiniz. Antalya’da yapılacak 10 şey listemize devam ediyoruz.

Antalya Müze Gezisi

Türkiye’nin en zengin arkeolojik eserlerine ev sahipliği yapan müzelerden biri olan Antalya Arkeoloji Müzesi, Antalya çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen birbirinden kıymetli pek çok eser sergileniyor. Müze kartla kolayca girebileceğiniz Antalya Müzesi, konum olarak da oldukça kolay bir yerdedir. Konyaaltı Caddesi üzerinde bulunan müze, tarih, sanat ve arkeoloji meraklılarının görülecek yerler listesinde yer almalı.

Konyaaltı Plajlarına Gitmek

Türkiye’nin ve Dünyanın en büyük ve önemli plajlarından biri olan Konyaaltı plajı, upuzun sahil şeridi ve tertemiz deniziyle ziyaretçilerine inanılmaz bir deniz keyfi deneyimi sunuyor. Antalya’nın merkezinde yer almasından dolayı ulaşımı oldukça kolay olan Konyaaltı Plajı, yerli ve yabancı turistlerin odak noktasıdır. Antalya’nın merkezinde yer alan plaja, otobüs ve tramvayla kolayca ulaşabilir; masmavi denizin, tertemiz kumsalın tadını çıkarabilirsiniz.

Mavi Tura Çıkmak

Son yılların en popüler ve keyifli tatil planlarından olan yat turu, Antalya’da yapılması en keyifli tatil seçeneklerinden biridir. Özellikle günübirlik kiralanan tekneler ile denizlere açılarak sadece sevdiklerinizin olduğu unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz. Günübirlik tekne ve yat kiralamakla yetinmek istemeyenler için konaklamalı yat turu ile derin maviliklerin tadını daha da keyifle çıkarabilirsiniz. Özellikle son 2 yılda herkesin hayatında büyük değişiklikler yapmasına neden olan covid-19 nedeniyle daha güvenli ve hijyenik koşullarda tatil yapabilirsiniz.

Göynük Kanyonunu Ziyaret Etmek

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı olan Göynük Kanyonu, dağların arasına gizlenmiş yemyeşil suyu ve ağaçlarıyla doğa severlerin muhakkak ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Göynük Kanyonunda tatlı su balıklarına eşlik ederek yüzebilir isterseniz de patika yollarda yürüyüş yapabilirsiniz.

Olympos’ta Deniz Keyfi

M.Ö. 2. Yüzyılda kurulan Olympos Antik Kenti Likya birliğinin 3 oy hakkına sahip 6 şehrinden biridir. Denizcilik tarihinde önemli bir yere sahip olan Olympos, günümüzde Kültür Bakanlığına bağlı müze hüviyetindedir. Antik kentin içinde Likya birliğinin korsan denizcilerin izini sürüp tarih gezinizi yaptıktan sonra Olympos Limanında denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi

Zengin florası ve irili ufaklı göletlerin bir arada olduğu Kurşunlu Şelalesi, doğa yürüyüşü yapmak ve çiçeklerin arasında kaybolmak isteyenlerin muhakkak ziyaret etmeleri gereken en görkemli yerlerden biridir. 18 metre uzunluğundaki şelalesiyle görenleri kendine hayran bırakan Kurşunlu Şelalesini ziyaret ettiğinizde size sincaplar, tavşanlar ve kaplumbağalar eşlik edebilir.

Likya Yolu

Tarihte adım adım Antalya’yı keşfetmek isteyenlerin tercih ettiği Likya yolu, tamamlaması zor bir rota olsa da doğa ve tarih sevenlerin en azından 3-5 kilometresini yürüyerek gezmesi şiddetle tavsiye ediliyor. Likya birliği olarak bilinen Antalya’nın tarihi kentlerini, keşfedilmemiş yollarını keşfetmek ve bambaşka bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin değerlendirebileceği macera dolu bir tatil rotasıdır.

Antalya’da Yapılacak 10 Şey yazımızın sonuna geldik sonraki blog yazımızda görüşmek üzere. Bizi İnstagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın!